الین طرح فناوران هوشمند

سیستم تشخیص چهره چیست؟

سیستم تشخیص چهره چیست؟

سیستم تشخیص چهره به سیستمی اطلاق میشود که بتواند از طریق یک الگوریتم یا همان هوش مصنوعی تصویر یک فرد را که قبلا در حافظه آن ذخیره شده است را تشخیص و به سرعت تفکیک کند.

دلایل استفاده سیستم تشخیص چهره

با توجه به ضعف‌های امنیتی در مکانیزم‌های ورودی سازمان‌های دولتی، ارگان‌های نظامی، نظام بانکداری، مراکز حساس امنیتی، ورزشگاه ها و اماکن شلوغ و… از طرف گروهک های معاند و شکل گیری عملیات های تروریستی، این سازمان‌ها در معرض خطر و تهدید قرار گرفته‌اند.

بدین جهت این ارگان‌ها باید منابع قابل توجهی را برای بهبود سیستم های امنیتی سرمایه گذاری کنند. روش های تایید هویت یا رمز عبور مبتنی بر کد، روشهای بسیار ساده‌ای در برابر سیستم تشخیص چهره محسوب میشوند. به همین جهت سیستم‌های بیومتریک یک جایگزین بسیار مناسب و قابل اعتماد در این خصوص می‌باشند اما از اشکالاتی نیز برخوردارند.

به عنوان مثال، اسکن عنبیه بسیار قابل اعتماد است اما روش بسیار پردردسر و وقت گیری می‌باشد زیرا چشم‌ها باید دقیقا مقابل دوربین تشخیص قرنیه قرار بگیرد و فاصله بین چشم تا دستگاه نیز امر بسیار مهمی بوده و فاصله نباید از یک حد تعیین شده ای، بیشتر باشد. اما سیستم تشخیص چهره در اجتماع بسیار قابل قبول بوده و به جرعت میتوان گفت یک سیستم قابل اعتماد جهت نصب در سازمان‌های حساس می‌باشد. این سیستم حتی در مراکزی که از لحاظ امنیتی کاملا کنترل شده و تحت حفاظت می باشند، بسیار کاربردی است.

دلایل انتخاب سیستم تشخیص چهره

در دهه‌های گذشته الگوریتم‌های زیادی مبتنی بر روش‌های خطی یا غیرخطی، شبکه‌های عصبی، و… پیشنهاد شده است. اما با توجه به آمار رضایت مندی مشتری، سیستم‌های تشخیص چهره در جلب رضایتمندی مشتری، حرف اول را میزنند. سیستم تشخیص چهره با در اختیار داشتن حواس پنجگانه انسان (بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی، لامسه) کار میکند و در این خصوص شناسایی محیط برای این سیستم نیز امری مهم به حساب می آید. مثلا شناسایی یک استاد در دانشگاه بسیار آسان تر از شناخت همان استاد در خیابان می‌باشد.

تشخیص چهره زنده، تشخیص چندین چهره به صورت همزمان و همچنین تطبیق چندین چهره به صورت همزمان و همچنین تطبیق سریع چهره در حالت‌های یک به یک ویک به چند،سیستم تشخیص چهره را هر چه بیشتر قابل اعتماد کرده و ما را از میزان کارکرد بالای آن مطمئن می‌سازد.

سیستم تشخیص چهره کاربردهای متعددی دارد که به شرح زیر می‌باشد:

 • امکان log in به یک سیستم توسط یک فرد خاص
 • امکان ارائه خدمات بانکی بدون نیاز به کارت شناسایی
 • امکان ارائه خدمات دولتی بدون نیاز به کارت در صورت وجود شبکه سراسری
 • امکان ارائه خدمات درمانی بدون نیاز به دفترچه بیمه
 • شناسایی افراد سابقه دار در زمان ورود به ورزشگاه توسط سیستم تشخیص چهره
 • امکان شناسایی افراد تحت تعقیب در اماکن عمومی و خصوصی
 • امکان ورود به یک مکان خاص توسط افراد تعریف شده و جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز
 • شناسایی افراد مجرم در سطح خیابان‌ها
 • تصدیق هویت افراد جهت کاربردهای خاص و صدور مجوز برای آنها
 • و…

مزایای استفاده از سیستم بیومتریک تشخیص چهره

 • جلوگیری از کلاهبرداری
 • عملکرد سریعتر نسبت به اسکنر اثر انگشت و یا سیستم تشخیص کارت
 • عدم نیاز به همراه داشتم مدارک شناسایی
 • استفاده از روش‌های بیومتریک برای سازمان‌ها جهت شناسایی کارمندان و یا مشتریان خود (بانک ها) جهت کاهش تخلفات

در کل سیستم های تشخیص چهره یکی از زیر مجموعه های سیستم های بیومتریک بوده که جزو تکنولوژی های به روز در عرصه سیستم های کنترل تردد محسوب می شود. این سیستم با توجه به قابلیت های فراوانی که دارد میتواند در بسیاری از موارد کارامد بوده و سیستم مدیریت را از پرداخت هزینه های اضافی در جهت ایجاد امنیت نجات دهد. سیستم تشخیص چهره امروزه به عنوان یکی از کاربردی ترین ابزارهای پلیس در کشور انگلستان در سطح معابر عمومی استفاده شده و به راحتی حجم بزه اجتماعی را به میزان چشمگیری کاهش داده است.

فهرست
کارشناسان شرکت الین آماده پاسخگویی به شما مشتریان گرامی می باشند
WeCreativez WhatsApp Support
کارشناس فروش
کارشناس شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
کارشناس فروش
کارشناس شمار 2
در دسترس