الین طرح فناوران هوشمند

سیستم VRF و VRV

سیستم VRF چیست؟

این سیستم مخفف این سه کلمه می باشد: Flow) F –  (Refrigent) R –  (variable) V) می باشد. به معنای جریان متغیر سیال در پنل ها (یونیت داخلی) می باشد. به تعریف ساده تر این دستگاه شبیه کولر گازی با چندین یونیت داخلی می باشد. با توجه به حساسیت سیستم V.R.F اجرای آن کار بسیار تخصصی می باشد که در صورت وجود کوچکترین نقص در طراحی یا اجراء کل سیستم دچار مشکل خواهد شد. پس بهتر است در صورت خرید دستگاه از هر شرکت و یا برندی کار طراحی، نصب و اجرا نیز به عهده فروشنده باشد. علت اینکه این سیستم، VRF نامیده شده این است که می تواند مقدار جریان مبرد را در سیکل تبرید تراکمی کنترل کند. علاوه بر این، با استفاده از VRF می توان، تعدادی یونیت داخلی با ظرفیت ها و ویژگی های متفاوت را به یونیت های بیرونی متصل کرد. از طرف دیگر، زمانی که مقدار جریان مبرد کنترل شود، میتوان دمای هر بخش از اتاق را به طور جداگانه کنترل نموده و یا نیاز به سرمایش و گرمایش دو محیط را به صورت همزمان تامین کرد و حتی حرارت یک بخش را به بخش دیگر انتقال داد.

سیستم VRV و VRF
سیستم VRV و VRF

ویژگی های سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF

بررسی ویژگی های سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF حاکی از این است که این سیستم نسبت به چیلر، مزیت ها و برتری هایی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنظیم دما با کنترل هوشمند: این سیستم میتواند، دمای هر بخش از فضای تهویه شده را به اندازه دلخواه و به صورت مستقل تنظیم کند.
 • حذف موتورخانه: یونیت های خارجی این سیستم مانند کندانسور و موتور الکتریکی، در فضای پشت بام قرار گرفته و نیازی به چیلر ، خنک کننده و بویلر نیست.
 • هوشمند بودن: این سیستم می تواند دما را به صورت جداگانه در هر محیط کنترل نموده و حتی برای یونیت خارجی، دماهای متفاوت انتخاب کند.
 • بهینه سازی مصرف انرژی: کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان کار این سیستم به دلایلی مانند استفاده از کمپرسورهای دور متغیر، کارکرد متناسب با نیاز مصرف کننده، هوشمند بودن سیستم و اندازه گیری دما توسط پنل داخلی و اتصال تمام پنل های داخلی به پنل خارجی و مدیریت است.
 • عیب یابی اتوماتیک: این سیستم دارای تکنولوژی به نام line error است که میتواند همه سیستم را به صورات اتوماتیک چک کرده و عیوب و نقص های آنرا نشان دهد.
 • انعطاف پذیری در طراحی: در این سیستم، میتوان یک واحد/ یونیت بیرونی را همزمان با چندین واحد داخلی با ظرفیت های متفاوت متصل کرد.
 • بازه زمانی گسترده: محدودیتی برای استفاده از این سیستم وجود ندارد زیرا میتواند برای بازه -۲۰ تا +۵۲ درجه ، سرما و گرما ایجاد کند.
 • سهولت در نصب: برای نصب این سیستم به جرثقیل نیازی نیست زیرا سبک بوده و اندازه هایشان نیز منطقی است.
 • استفاده از کمپرسورهای اینورتر: مزیت این کمپرسورها این است که ، تعداد دور کمپرسور را به صورت هوشمند و متناسب با نیاز مصرف کننده و در حال سرمایش و گرمایش کنترل کرده و موجب صرفه جویی در انرژی میشود.

تفاوت چیلر با سیستم تهویه مطبوع الکتریکی  VRF

به طور معمول، بین انواع سیستم های تهویه تفاوت هایی وجود دارد که موجب می شود ،یکی بر دیگر ارجحیت داشته باشد. تفاوت های چیلر با  سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF را می توان اینگونه برشمرد که:

 • چیلر فقط برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF، دو منظوره و برای سرمایش و گرمایش در محیط است و در نتیجه، به موتورخانه نیز نیازی ندارد. سیستم  چیلر بسیار پیچیده بود و به اپراتور نیاز دارد در حالی که ، بررسی سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF به چک کردن فشارگاز و سرویس های فصلی و دوره ای محدود می شود.
 • در چیلر، آب توسط مبدل، گرمای خود را به مبرد داده، خنک شده و به حرکت در می آید در حالی که در سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF، گاز مبرد موجود در لوله مسی موجب برودت می شود.
 • چیلرها و مخصوصا چیلرهای تراکمی سنگین و حجیم بوده اما وزن سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF، نصف چیلر است.
 • چیلر، عملا قادر به تنظیم دما نیست و فقط فن کوئل ها را روشن و خاموش می کند اما در سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF، قابلیت استفاده از پنل های سقفی، دیواری و توکار وجود داشته و کنترل دمای هر یونیت/ واحد مستقل از واحد دیگر انجام می گیرد.
 • در سیستم تهویه مطبوع الکتریکی، VRF سیستمی وجود دارد که هزینه ماهیانه مصرف برق را تخمین زده و در نتیجه مشکلات ناشی از مشاع بودن سیستم را به حداقل می رساند در حالی که چیلر ، چنین سیستمی ندارد.
 • و از همه مهمتر، می توان از سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF به عنو ان جایگزین چیلر استفاده کرد.

سیستم VRV

واژه VRV هم (Variable Refrigerant Volume) به معنای کنترل تغییرات حجم مایع درون مبرد بر اساس بار مورد نیاز می باشد. بدین مفهوم که مقدار مایع مبرد با توجه به نیاز سرمایشی و گرمایشی فضاها به صورت هوشمند و مجزا تغییر می‌کند در حالی که در کولرهای گازی متداول و یا سیستم‌های اسپیلیت یوینیت معمولی تبخیر گاز و در نتیجه تولید برودت در کندانسور دستگاه انجام می پذیرد و امکان کنترل تبخیر مایع مبرد به صورت مجزا در فضاهای مختلف پروژه وجود ندارد علاوه بر این در سیستم VRV میزان اختلاف درجه حرارت بین یونیت داخلی و خارجی به کم‌ترین حد خود رسیده و ضریب عملکرد (COP) سیستم به بالاترین مقدار خود خواهد رسید.

تفاوت بین سیستم VRF و VRV چیست؟

در اکثر سیستم‌های VRF، هنگامی که سیستم در حالت Heat Recovery مشغول به کار است وقتی یک یا چند یونیت داخلی از حالت سرمایش به گرمایش تغییر حالت بدهد، تمام یونیت‌ هایی که در حالت گرمایش هستند خاموش می شود سپس این یونیت‌ها از طریق Hot Start به حالت گرمایش می روند. در این حالت، فن یونیت‌های داخلی ای که قبلا در حالت گرمایش بوده‌اند و نیز یونیت‌هایی که از سرمایش به گرمایش تغییر حالت داده‌اند خاموش است و فقط فن یونیت‌هایی که از ابتدا در حالت سرمایش بوده‌اند روشن است پس از حدود ۱۰ دقیقه فن سایر یونیت‌هایی روشن میشود و فرآیند تغییر حالت از سرمایش به گرمایش تکمیل می‌شود اما در VRV، به دلیل Branch Selector جدید، سیکل فوق فقط در مورد یونیت‌هایی که قرار است از سرمایش به گرمایش تغییر حالت بدهند اتفاق می افتد و کل سیستم خاموش نمی گردد و بقیه یونیت‌ها در حین این سیکل، به کار خود ادامه می‌دهند، ضمناً کل این فرآیند در حدود ۶ دقیقه به طول می انجامد. همچنین در این حالت، صدای تولیدی کم‌تر از حالت قبل است.

فهرست
کارشناسان شرکت الین آماده پاسخگویی به شما مشتریان گرامی می باشند
WeCreativez WhatsApp Support
کارشناس فروش
کارشناس شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
کارشناس فروش
کارشناس شمار 2
در دسترس